Zkusební provoz webu ASTAROCZ.cz je právě zahájen. Následující text je převzat ze serveru novinky.cz a slouží k testovacím účelům funkčnosti stránek...
U nízkoenergetických domů se vyplatí elektrické vytápění
S tepelným čerpadlem či s plynem vyjde vytápění levněji než elektřinou. Tohle pravidlo však dnes již neplatí vždycky. U nízkoenergetických a energeticky pasivních domů vyjde z porovnání nejlépe elektřina, přesněji řečeno velkoplošné sálavé systémy.
Nízkoenergetické stavby najdeme i mezi typovými domy. Tento je z katalogu Dům jedním tahem (LIAS Vintířov).
Ideální topný systém je totiž systém s maximálním topným povrchem, umožňujícím rovnoměrné rozložení tepla při nízké povrchové teplotě topidla. I u nás se proto stávají velkoplošné sálavé systémy stále oblíbenějšími.
Důvod je jednoduchý: dnešní novostavby mají velmi dobré tepelné vlastnosti a velkoplošné sálavé systémy – ať už podlahové, stěnové nebo stropní – dokážou i při nízkém plošném příkonu vyhřát místnost na požadovanou teplotu. Navíc díky oteplení konstrukcí docílíme tepelné pohody již při nižší teplotě vnitřního prostředí, což představuje nezanedbatelnou úsporu.
Charakteristickým rysem těchto systémů je dokonalejší rozložení teplot v místnosti a pro naše zdraví příhodnější klima – vyšší vlhkost vzduchu, nižší prašnost prostředí. Navíc díky tomu, že je ukryté pod podlahou, stěnou či stropem, nijak nenarušuje interiér. Co znamená nízkoenergetický? Jenže – co vlastně znamená pojem nízkoenergetický dům? A jak je možné, že v nich vytápění elektřinou vyjde levněji než plynem nebo dokonce tepelným čerpadlem?
Významným pomocníkem při sledování energetické náročnosti budov je Průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Od 1.1. 2009 je povinnou součástí dokumentace všech novostaveb. Tento průkaz ukazuje nároky objektu z hlediska všech energií, které do něj vstupují – tedy nejen energie na vytápění, ale i na chlazení, ohřev TUV, větrání a osvětlení – v poměru k podlahové ploše.
Grafickým výstupem je štítek, podobný štítkům na elektrospotřebičích, v němž je uvedena celková roční spotřeba energie v kWh/m2.
Do hranice 50 kWh/m2 mluvíme o pasivních domech, kategorii nízkoenergetických neboli NED domů definuje energetická náročnost 51–97 kWh/m2. Podlahové topení lze kombinovat s podlahový konvektorem (tzv. fan-coil), který vyrovná přílišné tepelné ztráty před velkými prosklenými plochami - např. francouzská okna.
Pro jejich stavbu se obvykle rozhodujeme z jednoho prostého důvodu: předpokládáme, že účet za vytápění bude nízký. V ten okamžik se také nabízí myšlenka znásobit tuto úsporu použitím topného systému s co nejnižšími provozními náklady – a asi začneme přemýšlet nad kondenzačním kotlem, nebo ještě lépe tepelným čerpadlem. Paradoxně však právě v tomto případě nemusí patřit volba těchto zdrojů k nejšťastnějším.
Zdroj: Novinky.cz |